Radek Tomášek

  
• Aktuality
• Simply The Four
• Radek a Radek
• Fotogalerie
• Z tisku
• Okénko pro hosty
• Texty
• Hudební životopis
• Éra Rangers
• Listárna
• Pro pořadatele

 

Radek Tomášek a Rangers - Plavci 1966-1973

Poznámky k historii skupiny Rangers
Uzavřená kapitola
Mýty a fakta z historie Rangers
Záhadná fotka - nepoznáte ji?
Rangers-Plavci v Burianu
První "live" desku z koncertu měli v r. 1970 Rangers
Rangers po 40 a více letech - na DVD, CD, YouTube

Poznámky k historii skupiny Rangers

Rok 1966 bývá považován za klíčové datum pro vznik skupiny Rangers, která tak v r. 2006 oslavila 40. výročí od svého zviditelnění i mimo Strojní fakultu ČVUT, na jejíž půdě vznikla. Jakési "zárodky" kapely existovaly již dříve (snad už 1963 nebo 1964) - publicisté si pro první muzikanty oblíbili termín "otcové zakladatelé", ale bohužel jej používají dost nedůsledně, a nejen oni. Lidově řečeno, je v tom binec - srovnejte třeba jen rubriku "Historie" u skupiny Rangers Band a pak Rangers - i zde jsou odlišnosti, přestože historie Rangers byla původně sepsána jednou rukou (Milanem Dufkem) a popisuje stejnou kapelu, stejné události.

Pokud si chcete zavzpomínat a taky je vám líto, že na stránkách Rangers jsou stále kusé a dost tendenční informace, podívejte se, jaké zajímavosti se našly v archívu Radka Tomáška (zahrnují samozřejmě pouze dobu jeho působení ve skupině).

Uzavřená kapitola

Původní, z dnešního pohledu pamětníků "klasickou" sestavu Rangers (Tonda Hájek a Milan Dufek, Jiří Veisser, Mirek Řihošek a Honza Vančura) doplnil Radek Tomášek jako poslední: "Byl jsem ve třetím ročníku na technice a do kroužku se mnou chodil Tonda Hájek. Jednou jsme si povídali o muzice a on mě pozval na zkoušku jejich kapely. Tak to začalo a já se na podzim roku 1966 stal Rangerem..."

Následovalo šest let plných nádherné muziky, kamarádství a legrace. Ta spontánní radost tryská dodnes ze živých nahrávek koncertů (zejména z Necenzurovaného CD Rangers Live 1970/1971, vydal Supraphon v r. 2008), které se naštěstí zachovaly i v podobě televizního záznamu (Pozvánka do klubu X, ČT 1967).

Statisíce prodaných desek, stovky zájezů, desítky zlidovělých písniček - šťastné, nezapomenutelné období, které se už nikdy tak docela neopakovalo, i když Plavci zůstali komerčně velmi úspěšnou skupinou se spoustou příznivců.

A jak to skončilo? "To je téma, kterému se raději vyhýbám, i když na něj v rozhovorech skoro vždycky přijde řada. Došlo k tomu v roce 1973, tehdy už nastoupila normalizace. Kluci se rozhodli, že si nebudou dělat žádné mindráky, že to prostě takhle je, takhle to dělají všichni, tak to oni budou dělat také. A já se nechtěl vézt," konstatuje Radek.

nahoru
Mýty a fakta z historie Rangers

Opravdu měli Rangers jen jednu zpěvačku?

Omyl, který se stálým opakováním stal skoro dogmatem. Ve skutečnosti, kromě Jarky Hadrabové (nahoře), zpívala s Rangers v začátcích, když ještě nebyli slavní, i zpěvačka a výtvarnice Jiřina Jakubův (dole), která později emigrovala do Francie.

A jak doplnili pamětníci - písničku Hřbitovní kvítí na LP desku The Rangers ("zelená" z r. 1969) po Jarčině odchodu nazpívala krásná Hana Pazeltová, která posléze rovněž emigrovala do Švýcarska, kde pokračovala ve své pěvecké kariéře a věnovala se architektuře (stálá mise České republiky v Ženevě jí zde v r. 2004 uspořádala výstavu obrazů, reliéfů a soch).

Utajená konferenciérka

Další pozapomenutá epizoda z historie Rangers se týká konferování koncertů - všude se mluví o Mirkovi Černém, Petrovi Nárožném (v období plaveckém pak o Luďkovi Nekudovi). Ale to zase není úplná pravda.

Mirek Černý, první vynikající konferenciér, textař a interpret nádherných "mluvených" textů, s Rangers nejezdil po zájezdech. Proto mimopražská a stejně tak i mnohá pražská vystoupení odkonferovala Hanka Kurzweilová, později Tomášková.

Dvorní fotograf Rangers Pavel Khol je autorem snímku už z pozdější doby, kdy se konferování ujal Petr Nárožný. Ten se uculuje v pozadí, zatímco zvukař Fanda Vondřich (vlevo, tehdy i nyní zvukař Vinohradského divadla) a Radek Tomášek (vpravo) naslouchají, co Hanka tak zaujatě vykládá.

Tento snímek zachycuje typický obrázek ze zájezdu do vojenské posádky. Vlevo z profilu Radek Tomášek, vedle Tonda Hájek ještě bez knírku, za Jarkou Hadrabovou vykukují hlavy Jirky Veissera a Mirka Řihoška a mezi nimi Milana Dufka. Honza Vančura se tváří, že úpí pod vahou Hanky Kurzweilové a za ním, napůl skrytý, stojí zvukař Franta Kafka, budoucí manžel Jarky Hadrabové, s nímž emigrovala do Kanady.

Tady už jsou Rangers s Jarkou Hadrabovou, Hankou Kurzweilovou a Frantou Kafkou v plné kráse.

nahoru

Kam se chodili zašívat?

Léta šedesátá byla léta veselá a relativně svobodná ve všech směrech. Členové kapely, neustále pronásledovaní houfy seznámení a bližších kontaktů chtivých fanynek, se někdy docela rádi uchylovali do azylu, který jim poskytoval kamarád Rudla Mráz v jakési klubovně zvané Katovna. Byla to mrňavá prostora v Jungmannce, vybavená krbem a slušně zásobeným barem. Autorem snímku, určeného k prodeji na koncertech, je opět fotograf Pavel Khol (tehdy ČTK).
K dalším oblíbeným podnikům Rangers, ovšem už veřejně přístupným, patřil taky často vzpomínaný Junior klub v Ječné ulici, kde vyhazovače dělal legendární (a velmi svérázný) všeuměl Pepa Váček.

Radek se trhnul, protože chtěl být za hvězdu?

"Radek Tomášek byl nejkrásnější, měl nejvíc ctitelek a tak zatoužil po sólové dráze..." zněly dodnes občas tradované důvody, proč se Radek odhodlal v polovině roku 1973 opustit tak úspěšně rozjetou plaveckou kariéru. Že byl nejkrásnější, o tom snad nikdo nepochybuje (:-)), ale pokud jde o ctitelky, určitě jich dost zbylo i na ostatní muzikanty z kapely (a některé na své tehdejší miláčky i dneska rády zavzpomínají).

Ke druhé, naprosto smyšlené části tvrzení, se Radek mohl otevřeně vyjádřit až po r. 1989. Najde se dost lidí, kterým jeho vysvětlení není po chuti, je ale i dost těch, kteří ho naprosto chápou.

Ve své knížce "Jak jsem (do)plaval s Rangers" (Formát, 2004) nabízí Jiří Veisser verzi, k níž se přiklání on sám: "Dnes, s odstupem času je mi naprosto jasné, že Radek odejít musel. Byl z nás nejpopulárnější, 80 % korespondence chodilo jemu, ale na pódiu nedostal téměř žádný prostor. Tři daleko dravější sóloví zpěváci - Tonda Hájek, Honza Vančura, ale hlavně Milan Dufek - ho prostě do svého teritoria nepustili. Když říkám, že hlavně Milan Dufek, mám pro to důvody. Tonda i Honza byli výrazově úplně jinde, Radek však svým projevem Mildu mohl zastínit, a to nešlo."

nahoru
Záhadná fotka

A ještě jeden oříšek k rozlousknutí: Tahle fotka zachytila Radka Tomáška a Mirka Řihoška jako flamendry ze začátku minulého století pokutované prvorepublikovým policajtem v podání Petra Nárožného. Na výše zmíněmém DVD žádné písničky v těchto kostýmech k vidění nejsou - vzpomene si snad někdo, o jaký pořad tehdy šlo? Na dalších snímcích pózují muzikanti s velkými maskami připomínajícími masopustní maškary.

nahoru
Rangers v Burianu, první živá nahrávka koncertu v r. 1970

Divadlo E. F. Buriana bylo dlouho mateřskou scénou skupiny Rangers - tady se dočtete víc i o dvou živých nahrávkách z jednoho koncertu, které na jeho scéně vznikly.

nahoru
Rangers po 40 a více letech na DVD, CD, YouTube

Spolupráce agentury BEST.i.a. a vydavatelství Supraphon vyústila v r. 2004 ve vydání DVD "...to nejlepší z Rangers-Plavců 1967-1973" a dvojCD "Rangers - To nejlepší" (cca 1968-1973), které jsou zajímavé nejen pro pamětníky. O oba nosiče, obsahující skutečné poklady z archivu české televize i nahrávacích studií, byl tak velký zájem, že již v únoru 2006 dosáhlo dvojcédéčko na zlatou desku Supraphonu. Asi nebude jen náhoda, že nejoblíbenější písničky Rangers, které dodnes zaznívají z éteru, vznikly v době, kdy ve skupině působil Radek Tomášek (další výběr Supraphonu, dvojCD To nejlepší z Plavců, už zlatou desku nezískal) - nakonec na tuto dobu mladosti, radosti a volnosti (alespoň zpočátku i politické) vzpomínají na DVD vesměs pěkně všichni tehdejší členové Rangers.
Na internetu se na DVD objevilo několik recenzí, až překvapivě rozporuplných. Nejlepší by proto asi bylo vrátit se do "dávnověku" Rangers - ať už jen zvukem nebo zvukem i obrazem - a každý ať si svou recenzi udělá sám.

Jestli nemáte po ruce CD ani DVD, nevadí - zavzpomínejte u počítače. Díky fanouškům je už na YouTube k dispozici několik písniček, které Rangers natočili pro televizi:
Nejstarší je "Balíček karet" v podání Mirka Černého z pořadu "Pozvánka do Klubu X" (1967).

Z pořadu "Dobrý večer s Waldemarem" se můžete podívat na písničky "Běží voda, běží" a

"Vím, vím"

"Půlhodinka s Rangers" (1971) je zastoupena písničkami "Mám radost" a

"Láska je věc kouzelná"

nahoru

Od konce dubna 2008 je v prodeji dvojcédéčko z vrcholného období Rangers, živý záznam koncertu v Hradci Králové z r. 1971 s bonusy z koncertu v divadle E. F. Buriana z r. 1970 (vydal Supraphon) - Radek tu zpívá 500 mil.


Design: ViSt