Radek Tomášek

  
• Aktuality
• Simply The Four
• Radek a Radek
• Fotogalerie
• Z tisku
• Odehrané koncerty
• Okénko pro hosty
• Texty
• Hudební životopis
• Éra Rangers
• Listárna
• Pro pořadatele

 

Odehrané koncerty

Většinu novějších vystoupení najdete na úvodní straně v aktualitách.

Výběr z koncertů za r. 2007
Výběr z koncertů za r. 2006

Výběr z koncertů odehraných v r. 2007

14. října ´07, Praha, divadlo Semafor
7. října ´07, Nové Město n. Metují
1. října ´07, Praha, Balbínka
28. září ´07, Chomutovice - Popovičky
9. září ´07, zámek Lemberk
13. září ´07, Praha, Balbínka
2. září ´07, Garmish-Partenkirchenen, Německo
29. srpna ´07, Třeboň, Lázně Aurora
17. srpna ´07, Bělá pod Bezdězem, Zámek
8. srpna ´07, Praha, klub Radost, Břevnov
14. července ´07, Dolní Zálezly
6. a 7. července ´07, Jihlava, Porta
23. června ´07, Štoky, motorest
16. června ´07, České Libchavy, FaC festiválek Habřinka
7. června ´07, Praha, Balbínka
30. května ´07, Hradec Králové, Divadlo
29. května ´07, Brno, restaurace Nika
9. května ´07, Praha, Balbínka
2. května ´07, Praha, Salmovská liter. kavárna
11. dubna ´07, Příbram, Divadlo A. Dvořáka
10. dubna ´07, Praha, Balbínka
05. dubna ´07, Velvary, Na Sladovně
13. března ´07, Praha, Balbínka
11. března ´07, Praha, divadlo Semafor
21. února ´07, Praha, Chodovská tvrz
8. ledna ´07, Praha, Balbínka


28. září ´07, Chomutovice - Popovičky


S celou kapelou Simply The Four si Radek Tomášek zahrál v Chomutovicích u Prahy (obec Popovičky) v pátek 28. září 2007.

Od pana místostarosty M. Pavlíka mu pak přišel mail: "Chci vám i celé skupině poděkovat za krásné vystoupení na našem "festivalu" Rozloučení s létem v Chomutovicích 28. 9. 07. Blahopřeji k tomu, že jste nezmrzli a těším se na další vaše vystoupení. Na této adrese si můžete prohlédnout fotografie z akce, které postupně doplňujeme, a na www.popovicky.cz jsou i další zprávy o akci." Když se na uvedené stránky podíváte, pochopíte, co pan místostarosta myslel tím "že jste nezmrzli". Na sv. Václava bylo ošklivo, zima, a i když účinkující i diváky skrývaly velké stany, od nohou záblo. To nakonec potvrdily i dvě výpravy Radkových příznivců, které se na náves k rybníku dostavily.

nahoru

9. září ´07, Praha, zámecká kaple, Lemberk


Obzvlášť krásné prostředí zámecké kaple na Lemberku bylo místem, kde Radek s Ráďou vystupovali v rámci Dnů evropského dědictví.
Další fotky, tentokrát už z vystoupení, si můžete prohlédnout přímo na stránkách zámku Lemberk.

nahoru

7. června ´07, Praha, Balbínka


Závěr sezóny se v Balbínce vyvedl na sto procent. Jak už se stalo zvykem, bylo vyprodáno. A protože sem za příjemnými zážitky chodí lidé vyladění na velmi podobnou strunu, vládla skutečná pohoda. Mezi Radkovy vesměs "klasické" písničky výborně zapadl básník Alois Marhoul i jeho neotřelé verše, se kterými se ostatně mnozí posluchači nesetkali poprvé. Když autor dorecitoval, poděkoval mu Radek písničkou Starý žokej, k níž mu Lojza před mnoha lety napsal text.

Došlo i na překvapení - ani věrní a dlouholetí návštěvníci neznali historku o tom, jak Radek před lety zachránil pražský koncert José Feliciana. Zvučil ho tehdy Radkův kamarád Pepa, který nejenže neuměl anglicky, ale ani jeho sluchový orgán už na tom nebyl nejlépe. Takže hned po první skadbě se slavný portorický umělec začal ošívat - moc toho z odposlechu neslyšel. Stejně na tom ale bylo obecenstvo a pochopitelně i onen zvukař ("Jinak moc hodný kluk!" ujišťoval Radek). Feliciano anglicky velmi slušně požádal, aby mu zesílili zvuk kytary. Nic. Požádal ještě dvakrát, už méně zdvořile. Zvukař nereagoval, neboť nerozuměl. V této napjaté chvíli zasáhl Radek. Přes tři řady zasyčel na kamaráda: "Zesil mu tu kytaru, Pepo!" Pepa se konečně probral a koncert byl díky Radkovi zachráněn. A Felda o tom nemá ani tušení!

nahoru

9. května ´07, Praha, Balbínka


"Ropuchy raději nelíbejte!" radí v jednom svém textu písničkář Pavel Půta, který byl milým překvapením květnové Balbínky. V písničce líčí, jak tento poměrně ohavný obojživelník dal přednost svému žabinci místo toho, aby se, jak se patří, změnil v krásnou princeznu. Mimochodem, víte, komu můžou děkovat naši učitelé, že dostali přidáno od býv. ministryně školství Petry Buzkové? Nevíte? - onoho dobrodince zachycuje fotka. Pavel Půta poslal paní ministryni písničku - k melodii "Na tom našem dvoře" napsal tak dojemný text o učitelském údělu, že pohnul i tvrdým úřednickým srdcem.

Na druhé fotce je další pravidelná návštěvnice Balbínky, paní Líba Semecká, jejíž dva písničkové texty měly toho večera svou premiéru.

Opět bylo narváno, volné nezůstaly ani super nepohodlné židle přímo pod pódiem - diváky (často i mimopražské) nezlákalo k setrvání u televize ani mistrovství světa v hokeji.

nahoru

2. května ´07, Praha, Salmovská liter. kavárna


Renomovaný knihkupec v. v. si jako hosta svého klubového pořadu Záložka Vráti Ebra, který každý měsíc připravuje pro Salmovskou literární kavárnu, pozval 2. května 2007 Radka Tomáška, aby svými písničkami prokládal hovory o jídle. Vedli je především pánové považovaní obecně za odborníky na tomto poli, Ivan Vodochodský a Vladimír Poštulka (první schován za Vráťou, druhý zcela vpravo). Tento autor přímo osvětových článků o gastronomii napsal před lety i několik textů k Radkovým písničkám (v Salmovské zazněly tři, Duhová kulička, Dům na nároží a Muži mládnou). Na anketní otázku, "Co předložíte slečně, abyste ji dostali," odpovídal i Radek a dámy v publiku dávaly slibnými úsměvy najevo, že jeho způsob svádění by jim byl nejspíš po chuti víc než nabídka básníkova, který by dívčině předložil nějakou mořskou žoužel nebo lehký salátek. Radek, jemuž napovídali i pánové Vodochodský a Maděrič, se dopracoval k následujícímu postupu: Nejprve by objekt svého zájmu pořádně vyhladověl tím, že by strašně dlouho zpíval samé strašně dlouhé písničky – a pak by nabídl nové brambory s tvarohem a kyselým mlékem.
Nebo byste snad daly přednost Mojdovi Maděričovi, který spekuloval, že úspěch u dámy by mu mohla přinést dietní kuřecí specialitka?

Písničkou na přání se stala Džínová láska a Radek získal novou "partnerku" právě v Mojmíru Maděričovi. Což o to, džínovou bundičku měl pěknou, ale jako holka do nepohody zcela vybouchl, protože se sice hezky vžil do role, ale jinak zvládl sotva refrén - Radka tak při zpěvu Helenčiných slok daleko víc podporovaly hlasy z publika. Pěkný večer plný vtipných bonmotů a srdečného smíchu, škoda že nepřišlo víc lidí.

nahoru

10. dubna ´07, Praha, Balbínka


Do Balbínky se návštěvníci rádi vracejí, protože každý večer má jinou, ale vždycky výbornou náladu. Těžko říci, kdo nebo co k atmosféře přispívá nejvíc, ale hodně ji zřejmě ovlivňuje i Radkovo momentální vnitřní rozpoložení. V úterý 10. dubna přišel naladěn přímo rozverně a písničky provázel hláškami, které vyvolávaly bouře smíchu. Ve stejném duchu, ale posunutém o jednu generaci, se neslo okénko pro hosta, kterým byl vrstevník Radka ml. Ondřej Ládek. Uvedl se slovy, že i jeho písničky jsou něžné, romantické a zamilované - ale tak trochu jinak. A pak to rozbalil na kytaru a ukázalo se, že má neobyčejně hbité prsty a mrštný jazyk. Spustil přímo kulometnou palbu textů, inspirovaných žhavou současností, jimiž pobavil a přesvědčil, že má dobře zašlápnuto za svým zviditelněním - o tom více v rubrice Okénko pro hosty.

nahoru

5. dubna ´07, Velvary, Na Sladovně

Fotka z restaurace Na Sladovně je příspěvkem k teorii, že každý zná každého. Paní Iva Hádlová má už dlouho ráda verše básníka Aloise Marhoula a jako podnikatelka v oboru pohostinství je ve spojení s firmou Gastrobazar, ale teprve v Balbínce zjistila, že básník a její obchodní partner je jedna osoba. Lojza přijel na Radkovo vystoupení do Velvar (viz fotka) a Marhoulovi pak u Hádlových pokračovali v nočním koncertování a povídání ještě dlouho po zavírací době. To už ale na kytaru nehrál Radek, ale Mirek Hádl.

nahoru

13. března ´07, Praha, Balbínka


Radek si udělal radost a když na setkání s kamarády uslyšel hrát a zpívat Jaroslava Řehoře jeho písničku "Kapkami si déšť do plachet vozů zpívá...", napsanou už v roce 1950 a patřící k prvním, které se Radek naučil na kytaru, neodolal a pozval ho jako hosta březnové Balbínky. Radost tím udělal i zaplněnému sálu, který se dobře bavil při písničkách laděných úsměvně (o kocourech dívajících se na porno), lyricky (při vzpomínání na dělnickou kolonku autorova dětství) i eroticky (objektem zpěvákova zájmu byla dívčina sice velmi půvabná nicméně dost tupá, což mu ale ve výsledku vlastně ani moc nevadilo). Radkovi to celý večer obzvlášť pěkně zpívalo a tak dobře naladěn utahoval si opět ze svého syna: "Máme hodně podobný vkus pokud jde o ženy - já si namátkou vzpomínám na tři příklady, počínaje Radkovou maminkou, o níž kdysi prohlásil, že si ji vezme, až vyroste... Ostatně mně se zase líbí jeho slečna a možná, že bych mu mohl přebrat nějakou fanynku!" Takto provokován se mladý muž lehce ušklíbl a vyzval otce lehkovážně: "Tak to zkus!"

nahoru

11. března ´07, Praha, divadlo Semafor


Občanské sdružení Akhal-teke.cz, u jehož založení stála Marta Kubišová, Radek Valeš i Radek Tomášek, už několik let podporuje farmu v jižních Čechách, kde žije stádo koní celosvětově mizejícího achaltekinského plemene.
Při benefičním koncertu ve prospěch těchto ušlechtilých zvířat vystoupili bez nároku na honorář (kromě již jmenovaných) Yvonne Přenosilová, Jiří Suchý, Vašek Neckář a Viktor Sodoma. Vše o průběhu tříhodinového velmi podařeného podvečera se dozvíte tady.

nahoru

21. února ´07, Praha, Chodovská tvrz

V jedné z mála kulturních oáz na pražském Jižním Městě se zase jednou (bohužel, zanedlouho se ukázalo, že naposled) příjemně "vybočovalo z žánru". Ředitel (už bývalý) Chodovské tvrze Ing. Vladimír Levický, jehož úspěšná dramaturgie se častěji orientovala na vážnou hudbu, pozval do koncertního sálu ve středu 21. února 2007 opět Radka Tomáška. Vstřícné a početné publikum tak mělo možnost téměř dvě hodiny pobývat v kouzelném světě Radkových písniček.
Ten se z Krkonoš vrátil v dobré náladě a s viditelnou chutí se nořil do hlubin svého repertoáru, odkud vyčaroval i pár kousků pro pamětníky. "Ty se mým dětským láskám podobáš" a "Jen s ní" se i po letech moc líbily, takže snad z programu nezmizí. Jako obvykle ocenili diváci kytarové sólo Radka mladšího v Cikánovi bouřlivým potleskem, marně se ale tentokrát dožadovali přídavku. Mladý umělec se na vystoupení dostavil pouze díky svému silnému pocitu zodpovědnosti - vzhledem k tomu, že právě prodělal chřipku, cítil by se toho večera jistě daleko líp v posteli. Prostě profík! Na jeho výkonu nebylo nic znát, jedině snad, že ochudil posluchače o břitké hlášky, kterými jindy oživuje večery. Návštěvníci se rozcházeli vrcholně spokojeni a nešetřili chválou a obdivem nad výkony obou protagonistů. Bylo možné zaslechnout i takovýto spontánní názor: "Když on je Radek tak děsný sympaťák!" Jenomže - kterého z těch dvou ona divačka asi myslela?!

nahoru

8. ledna ´07, Praha, Balbínka


Generální guvernér Balbínky Jirka Hrdina měl důvod k radosti a tak si s Helenou Maršálkovou skočili před barem sólo, skákat však museli na místě, protože v juchání jim bránil dvojnásobný počet hostů, než se normálně jakž takž pohodlně vejde ke stolkům. A pak, že se v lednu nechodí za kulturou! Do Balbínky, řečeno oficiálním jazykem, zavítala i vzácná zahraniční návštěva, paní Margarita s dcerou Yiyeksi (čti Džidžexi = Krásná) až z dalekého Mexika. Tleskaly hodně, ale nejvíc samozřejmě španělsky zpívané Maríi-Isabél. Novinky? "Pořídil jsem si novou barvu vlasů, protože táta zpívá pořád to samé, tak ať je nějaká změna!" pravil nesmlouvavě Radek mladší. Hláška večera? "Nezazpívám Když jsem šél z Hradišťa, protože byste za chvíli mohli chtít Pampelišky!" prohlásil rezolutně Radek, když se ojedinělý hlas z publika dožadoval lidové písně jako přídavku. A pak přidával podle svého výběru, k radosti většiny, která si zazpívala s ním: Dům na nároží, Srdce a Muži mládnou. Pěkné vykročení do nového roku.

nahoru

V sobotu 23. srpna 2008 si přijeďte poslechnout Radka do muzea na zámku v Bělé p. Bezdězem, začíná se v 19. hod. Tady si můžete přečíst, jak Radkova vystoupení probíhají, včetně "doprovodného" programu.


V sobotu 30. srpna 2008 zahraje Radek v Náchodě.


Po prázdninách bude zase Balbínka v pondělí 8. září 2008.Od konce dubna je v prodeji dvojcédéčko z vrcholného období Rangers, živý záznam koncertu v Hradci Králové z r. 1971 s bonusy z koncertu v divadle E. F. Buriana z r. 1970 (vydal Supraphon) - Radek tu zpívá 500 mil.


Design: ViSt