Radek Tomášek

  
• Aktuality
• Simply The Four
• Radek a Radek
• Fotogalerie
• Z tisku
• Okénko pro hosty
• Texty
• Historie
• Hudební životopis
• Listárna
• Pro pořadatele

 

Radek Tomášek a Radek Tomášek

Otec a syn

"Naše spolupráce začala, když Radkovi ještě nebylo ani patnáct. Dostal mě svým talentem pro improvizaci - měl ho neskonale víc než jsem snad kdy měl já," odpovídá Radek st., když se ho novináři ptají na spolupráci se synem. "Ze začátku se mnou ovšem vystupoval trochu na zapřenou. Hrál totiž na bicí se staršími kamarády a jeho „duše rockera“ by nesnesla tu hanbu, že se zpronevěřuje svému světu. Později se to stejně provalilo a kolegové ho nezavrhli. Jeho srdce samozřejmě bije především ve skupině Clou a jak stoupá její hvězda, má na naše vystoupení stále míň času. To ovšem chápu a těší mě to."

Návrat ztraceného syna

Radek jun. se několik posledních let věnoval svým muzikantským aktivitám (jako člen skupiny Clou, moderátor hudebních pořadů, hudební dramaturg TV kanálu, producent ap.) a byl jimi zcela vytížen. Jenže pak se v únoru r. 2012 stal sám otcem a snad se mu i zastesklo po společném muzicírování se svým tátou... Prostě, i když si Radek jun. přibral začátkem r. 2013 navíc i bubny v nové sestavě kapely Support Lesbiens, rád se zhruba jednou měsíčně objeví po otcově boku v malostranské kavárně ČAS, která se vůbec stává mezi muzikanty oblíbeným místem neformálních, příjemných setkávání.

nahoru
Splněný sen

Kingstontown byl první text k písničce, který Radek napsal a přinesl do skupiny Rangers. Písnička se stala hitem, hraje a zpívá se stále. Radek st. se v ní přiznává ke klukovským snům o moři a okouzelní Karibikem. Radek ml. se s tím nepáral (taky doba se podstatně změnila) a místo snění se rovnou rozletěl na Kubu. Muzika ani místní čokoládové krásky ho nezklamaly, vrátil se však poněkud pohublý.

nahoru
Blond, černý, pruhovaný, dohola...

Punkrockový bubeník skupiny Clou Rae Thomashek musí dbát na správnou imidž - a ta velí "Hlavně žádnou nudu!" Snad na každém koncertě stojí za povšimnutí kreace, které dokáže vykouzlit ze svého vlasového porostu, znalci ocení (to ale spíš při bubnování) umělecké kérky v jeho podpaží. Je pravda, že v blonďatém přelivu chodil velmi krátce, ještě když ve skupině zpívala Jana Šteflíčková.

Já to vím líp!

Mezi otcem a synem Tomáškovými nebyly vždycky tak harmonické vztahy, jaké prezentují na pódiu, když spustí "španělskou sérii" (kdo neslyšel, o hodně přišel). Je to pochopitelné, generační střety jsou v určitém období běžné v každé rodině.

nahoru

Celá maminka!

Fotka z rodinného alba ani v tomto virtuálním samozřejmě chybět nemůže. Dá se čekat, že udělá radost hlavně ctitelkám obou Radků, nezávisle na věku. Naopak páni rockeři ať laskavě prominou, jestliže "infantilní fotečka" zraňuje jejich mužné city. Málo platné (i když není příliš ohleduplné něco takového připomínat), malý Radeček byl velice roztomilé děcko a mamince jakoby z oka vypadl.

Vláček mě ničí!

Jak bylo již mnohokrát zmíněno, je Rae Tomášek muzikant všestranný a i v útlém věku byl celkem ochoten ukázat se před diváky s Radkem st. a s kytarou. Tehdy ale nebyl takový pokrytec, aby předstíral, že si rád zahraje a zazpívá Prázdné nádraží. Silně trpěl hlavně u "dětinského" refrénu "vláček supí, vesele píská..." Když už si měl z otcova repertoáru vybrat, hlasoval vždycky pro písničku od Jima Croce Tvoje snídaně. Pokud jste ale měli třeba možnost si přečíst jeho stylizovaný a velmi vtipný country report z jednoho koncertu na starých stránkách jeho domovské kapely Clou (bohužel, už smazaný), mohli jste také nabýt dojmu, že spolupráce s Radkem st. na něj od počátku měla větší vliv, než byl ochoten připustit. Došlo to tak daleko, že po odchodu basáka Bugsyho z Clou vyměnil Rae občas paličky za vypůjčenou akustickou kytaru a hrálo se "unplugget".

nahoru

Nově do nového roku 2007

Těsně před vánočními svátky roku 2006 si Rae pořídil novou barvu vlasů. Vlasně tak úplně novou ne: "Ráďa byl blonďáček už jako dítě," konstatoval při vystoupení v Azalce jeho otec. Jde snad o návrat do dětství? Kdepak. "Já mám v poslední době moc práce, tak z těch starostí blonďatím..." vysvětlil svůj nový vzhled Rae.

Nově do nového života ve dvou

V září 2009 vstoupil Radovan Tomášek ml. se svou přítelkyní Aničkou do stavu manželského, ale protože zároveň požádal novináře o diskrétnost, je tu fotka sice pravá, ale jaksi spíš ilustrační. Zároveň je třeba konstatovat, že tehdy už delší dobu se Radek ml. po otcově boku s kytarou neobjevoval, protože byl zaneprázdněn záležitostmi kolem kapely Clou (koncertní šňůry, vybavování zkušebny ap.), povinnostmi v zaměstnání, zdravotními probléby (tenisový loket) a samozřejmě i svým soukromým životem. Jak otec tak syn nicméně věřili, že se na jednom pódiu zase jednou sejdou... A jak jste se dočetli v novinkách, stalo se - a od r. 2012 je můžete opět vidět a hlavně slyšet při společném hraní!

nahoru

Od konce dubna je v prodeji dvojcédéčko z vrcholného období Rangers, živý záznam koncertu v Hradci Králové z r. 1971 s bonusy z koncertu v divadle E. F. Buriana z r. 1970 (vydal Supraphon) - Radek tu zpívá 500 mil.Každé úterý od 22 hodin večer až do půlnoci pouštěl do éteru z Radia Wave (ČRo 4) svoje oblíbené rokenrolové pecky Rae, bubeník emo-rockové kapely Clou. "Rae on the Rock" byl opravdu jen pro mladé (alespoň duchem), snad i proto smetl zákaz jeho moderátora i jeho šéfa ze dne na den poté, co si v jedné anketě pustil počátkem r. 2008 pusu na špacír ohledně intimního života prezidentského páru.


Design: ViSt