Rok 1966 bývá považován za klíčové datum pro vznik skupiny The Rangers, která tak v r. 2016 oslavila v tichosti 50. výročí od svého zviditelnění i mimo Strojní fakultu ČVUT, na jejíž půdě vznikla. Jakési "zárodky" kapely existovaly již dříve (snad už 1963 nebo 1964) - publicisté si ale později pro sestavu, která se proslavila, oblíbili termín "otcové zakladatelé", což není úplně přesné. Bohužel, déle než padesátiletá historie nešetřila zvraty, takže momentálně (2018) existují čtyři kapely odkazující se k The Rangers: New Rangers (Jiří Veisser), Rangers-Plavci (Mirek Řihošek), Plavci (Honza Vančura) a Rangers Band.
Pokud si chcete zavzpomínat a taky je vám líto, že na stránkách "nástupnických" kapel bývalých rangerů jsou stále kusé a dost tendenční informace, podívejte se, jaké zajímavosti se našly v archívu Radka Tomáška (zahrnují samozřejmě pouze dobu jeho působení ve skupině).
Uzavřená kapitola
Původní, z dnešního pohledu pamětníků "klasickou" sestavu Rangers (Tonda Hájek a Milan Dufek, Jiří Veisser, Mirek Řihošek a Honza Vančura) doplnil Radek Tomášek jako poslední: "Byl jsem ve třetím ročníku na technice a do kroužku se mnou chodil Tonda Hájek. Jednou jsme si povídali o muzice a on mě pozval na zkoušku jejich kapely. Tak to začalo a já se na podzim roku 1966 stal Rangerem..."
Následovalo šest let plných nádherné muziky, kamarádství a legrace. Ta spontánní radost tryská dodnes ze živých nahrávek koncertů (zejména z Necenzurovaného CD Rangers Live 1970/1971, vydal Supraphon v r. 2008), které se naštěstí zachovaly i v podobě televizního záznamu (Pozvánka do klubu X, ČT 1967).
Statisíce prodaných desek, stovky zájezů, desítky zlidovělých písniček - šťastné, nezapomenutelné období, které se už nikdy tak docela neopakovalo, i když Plavci zůstali komerčně velmi úspěšnou skupinou se spoustou příznivců.
A jak to skončilo? "To je téma, kterému se raději vyhýbám, i když na něj v rozhovorech skoro vždycky přijde řada. Došlo k tomu v roce 1973, tehdy už nastoupila normalizace. Kluci se rozhodli, že si nebudou dělat žádné mindráky, že to prostě takhle je, takhle to dělají všichni, tak to oni budou dělat také. A já se nechtěl vézt," konstatuje Radek. Symbolické asi je, že krize přišla v souvislosti se zájezdem do Sovětského svazu.
Mýty a fakta z historie Rangers
Opravdu měli Rangers jen jednu zpěvačku?
Omyl, který se stálým opakováním stal skoro dogmatem. Ve skutečnosti, kromě Jarky Hadrabové (nahoře), zpívala s Rangers v začátcích, když ještě nebyli slavní, i zpěvačka a výtvarnice Jiřina Jakubův (dole), která později emigrovala do Francie.
A jak doplnili pamětníci - písničku Hřbitovní kvítí na sigl (vyšla spolu se Žlutým ptákem z r. 1969, jako bonus později na CD The Rangers 1996, původně "zelená" Rangers I. z r. 1969) po Jarčině odchodu nazpívala krásná Hana Pazeltová, která posléze rovněž emigrovala do Švýcarska, kde pokračovala ve své pěvecké kariéře a věnovala se architektuře (stálá mise České republiky v Ženevě jí zde v r. 2004 uspořádala výstavu obrazů, reliéfů a soch).
Utajená konferenciérka
Další pozapomenutá epizoda z historie Rangers se týká konferování koncertů - všude se mluví o Mirkovi Černém, Petrovi Nárožném (v období plaveckém pak o Luďkovi Nekudovi). Ale to zase není úplná pravda.
Mirek Černý, první vynikající konferenciér, textař a interpret nádherných "mluvených" textů, s Rangers nejezdil po zájezdech. Proto mimopražská a stejně tak i mnohá pražská vystoupení odkonferovala Hanka Kurzweilová, později Tomášková.
Dvorní fotograf Rangers Pavel Khol je autorem snímku už z pozdější doby, kdy se konferování ujal Petr Nárožný. Ten se uculuje v pozadí, zatímco zvukař Fanda Vondřich (vlevo, tehdy i nyní zvukař Vinohradského divadla) a Radek Tomášek (vpravo) naslouchají, co Hanka tak zaujatě vykládá.
Tento snímek zachycuje typický obrázek ze zájezdu do vojenské posádky. Vlevo z profilu Radek Tomášek, vedle Tonda Hájek ještě bez knírku, za Jarkou Hadrabovou vykukují hlavy Jirky Veissera a Mirka Řihoška a mezi nimi Milana Dufka. Honza Vančura se tváří, že úpí pod vahou Hanky Kurzweilové a za ním, napůl skrytý, stojí zvukař Franta Kafka, budoucí manžel Jarky Hadrabové, s nímž emigrovala do Kanady.
Tady už jsou Rangers s Jarkou Hadrabovou, Hankou Kurzweilovou a Frantou Kafkou v plné kráse.
Kam se chodili zašívat?
Léta šedesátá byla léta veselá a relativně svobodná ve všech směrech. Členové kapely, neustále pronásledovaní houfy seznámení a bližších kontaktů chtivých fanynek, se někdy docela rádi uchylovali do azylu, který jim poskytoval kamarád Rudla Mráz v jakési klubovně zvané Katovna. Byla to mrňavá prostora v Jungmannce, vybavená krbem a slušně zásobeným barem. Autorem snímku, určeného k prodeji na koncertech, je opět fotograf Pavel Khol (tehdy ČTK).
K dalším oblíbeným podnikům Rangers, ovšem už veřejně přístupným, patřil taky často vzpomínaný Junior klub v Ječné ulici, kde vyhazovače dělal legendární (a velmi svérázný) všeuměl Pepa Váček.
Radek se trhnul, protože chtěl být za hvězdu?
"Radek Tomášek byl nejkrásnější, měl nejvíc ctitelek a tak zatoužil po sólové dráze..." zněly dodnes občas tradované důvody, proč se Radek odhodlal v polovině roku 1973 opustit tak úspěšně rozjetou plaveckou kariéru. Že byl nejkrásnější, o tom snad nikdo nepochybuje (:-)), ale pokud jde o ctitelky, určitě jich dost zbylo i na ostatní muzikanty z kapely (a některé na své tehdejší miláčky i dneska rády zavzpomínají).
Ke druhé, smyšlené části tvrzení, se Radek mohl otevřeně vyjádřit až po r. 1989. Najde se dost lidí, kterým jeho vysvětlení není po chuti, je ale i dost těch, kteří ho naprosto chápou, že se mu nechtělo plout s proudem. Po mnoha letech neustálého uvádění na pravou míru Radek částečně rezignoval, mj. i proto, že nechce fanouškům kazit idylické vzponínky na mládí.
Ve své knížce "Jak jsem (do)plaval s Rangers" (Formát, 2004) nabízí Jiří Veisser vlastní verzi: "Dnes, s odstupem času je mi naprosto jasné, že Radek odejít musel. Byl z nás nejpopulárnější, 80 % korespondence chodilo jemu, ale na pódiu nedostal téměř žádný prostor. Tři daleko dravější sóloví zpěváci - Tonda Hájek, Honza Vančura, ale hlavně Milan Dufek - ho prostě do svého teritoria nepustili. Když říkám, že hlavně Milan Dufek, mám pro to důvody. Tonda i Honza byli výrazově úplně jinde, Radek však svým projevem Mildu mohl zastínit, a to nešlo." Když si to myslet chce, proč mu to vymlouvat...
Záhadná fotka
A ještě jeden oříšek k rozlousknutí: Tahle fotka zachytila Radka Tomáška a Mirka Řihoška jako flamendry ze začátku minulého století pokutované prvorepublikovým policajtem v podání Petra Nárožného. Na výše zmíněmém DVD žádné písničky v těchto kostýmech k vidění nejsou - vzpomene si snad někdo, o jaký pořad tehdy šlo? Na dalších snímcích pózují muzikanti s velkými maskami připomínajícími masopustní maškary.
Rangers v Burianu, první živá nahrávka koncertu v r. 1970
Divadlo E. F. Buriana bylo dlouho mateřskou scénou skupiny Rangers - tady se dočtete víc i o dvou živých nahrávkách z jednoho koncertu, které na jeho scéně vznikly.
Rangers po 40 a více letech na DVD, CD, YouTube
Spolupráce agentury BEST.i.a. a vydavatelství Supraphon vyústila v r. 2004 ve vydání DVD "...to nejlepší z Rangers-Plavců 1967-1973" a dvojCD "Rangers - To nejlepší" (cca 1968-1973), které jsou zajímavé nejen pro pamětníky. O oba nosiče, obsahující skutečné poklady z archivu české televize i nahrávacích studií, byl tak velký zájem, že již v únoru 2006 dosáhlo dvojcédéčko na zlatou desku Supraphonu. Asi nebude jen náhoda, že nejoblíbenější písničky Rangers, které dodnes zaznívají z éteru, vznikly v době, kdy ve skupině působil Radek Tomášek (další výběr Supraphonu, dvojCD To nejlepší z Plavců, už zlatou desku nezískal) - nakonec na tuto dobu mladosti, radosti a volnosti (alespoň zpočátku i politické) vzpomínají na DVD vesměs pěkně všichni tehdejší členové Rangers.
Na internetu se na DVD objevilo několik recenzí, až překvapivě rozporuplných. Nejlepší by proto asi bylo vrátit se do "dávnověku" Rangers - ať už jen zvukem nebo zvukem i obrazem - a každý ať si svou recenzi udělá sám.
Jestli nemáte po ruce CD ani DVD, nevadí - zavzpomínejte u počítače. Díky fanouškům je už na YouTube k dispozici několik písniček, které Rangers natočili pro televizi:
Nejstarší je "Balíček karet" v podání Mirka Černého z pořadu "Pozvánka do Klubu X" (1967).
Z pořadu "Dobrý večer s Waldemarem" se můžete podívat na písničky "Běží voda, běží" a "Vím, vím"
"Půlhodinka s Rangers" (1971) je zastoupena písničkami "Mám radost" a"Láska je věc kouzelná"
Koncerty a akce
Od konce dubna 2008 je v prodeji dvojcédéčko z vrcholného období Rangers, živý záznam koncertu v Hradci Králové z r. 1971 s bonusy z koncertu v divadle E. F. Buriana z r. 1970 (vydal Supraphon) - Radek tu zpívá 500 mil.